Doctoral Symposium Program

Doctoral Symposium posters will be on display on June 4th, Wednesday, 4:00 pm - 7:00 pm
in Room: G. 04 - G. 06.

ICSE 2014 Doctoral Symposium
Date: June 3, Tuesday
Time: 9:00 am - 5:30 pm
Room: MR 2.01

9:00 - 10:30 Session 1 Invited Talks
Room MR 2.01
Session Chair Shing-Chi Cheung
Natalia Juristo "Basics on design and analysis of SE experiments: Widespread shortcomings" ( Slides )
Matthew Dwyer "Writing paper reviews that you would be thankful to receive" ( Slides )
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 Session II-a Mature A
Room MR 2.01
Session Chair Shing-Chi Cheung
Alegria Baquero "COASTmed: Software Architectures for Delivering Customizable, Policy-Based Differential Web Services" ( Slides )
Matteo Camilli "Formal Verification Problems in a Big Data World: Towards a Mighty Synergy" ( Slides )
Shauvik Roy Choudhary "Cross-platform Testing and Maintenance of Web and Mobile Applications" ( Slides )
11:00 - 12:30 Session II-b Mature B
Room MR 1.10
Session Chair Leonardo Mariani
Bogdan Vasilescu "Human Aspects, Gamification and Social Media in Collaborative Software Engineering"
Rodrigo Pereira dos Santos "ReuseSEEM: An Approach to Support the Definition, Modeling and Analysis of Software Ecosystems"
Laura Moreno "Summarization of Complex Software Artifacts"
12:30 - 14:00 Lunch Break
14:00 - 15:30 Session III-a Initial A
Room MR 2.01
Session Chair Leonoardo Mariani
Monika Gupta "Nirikshan: Process Mining Software Repositories to Identify Inefficiencies, Imperfections and Enhance Existing Process Capabilities" ( Slides )
David Maplesden "Performance Analysis of Object-Oriented Software" ( Slides )
Eiji Adachi Barbosa "Improving Exception Handling with Recommendations" ( Slides )
Claudio Menghi "Verifying Incomplete and Evolving Specifications" ( Slides )
Srdan Krstic "Quantitative Properties of Software Systems: Specification, Verification and Synthesis" ( Slides )
14:00 - 15:30 Session III-b Initial B
Room MR 1.10
Session Chair Xiangyu Zhang
Alberto Goffi "Automatic Generation of Cost-Effective Test Oracles" ( Slides )
Mattia Vivanti "Dynamic Data-Flow Testing" ( Slides )
Luca Ponzanelli "Holistic Recommender Systems for Software Engineering"
Davide Fucci "Understanding the Dynamics of Test-driven Development" ( Slides )
Marcelo Schots "On the Use of Visualization for Supporting Software Reuse"
14:00 - 15:30 Session III-c Initial C
Room MR 1.08
Session Chair Shing-Chi Cheung
Andrea Mattavelli "Understanding the Redundancy of Software Systems" ( Slides )
Damodaram Kamma "Study of Task Processes for Improving Programmer Productivity" ( Slides )
Senthil Mani "Improving Enterprise Software Maintenance Efficiency Through Mining Software Repositories in an Industry Context"
Bruno Cafeo "Enhancing Feature Interfaces for Supporting Software Product Line Maintenance" ( Slides )
Mario Linares-Vasque "Supporting Evolution and Maintenance of Android Apps"
15:30 - 16:00 Coffee Break
16:00 - 17:00 Working Groups
Rooms: MR 2.01, Speaker Prep Room 2.1, Speaker Prep Room 2.2
Working Group 1 Andrea Mattavelli
Mattia Vivanti
David Maplesden
Mattia Vivanti
Matteo Camilli
Shauvik Roy Choudhary
Marcelo Schots
Mario Linares-Vasque
Committee Members Shing-Chi Cheung
Willem Visser
Matthew Dwyer
Working Group 2 Monika Gupta
Luca Ponzanelli
Damodaram Kamma
Senthil Mani
David Fucci
Laura Moreno
Rodrigo Pereira dos Santos
Committee Members Leonardo Mariani
Antonio Carzaniga
Natalia Juristo
Alex Orso
Working Group 3 Alberto Goffi
Alegria Baquero
Eiji Adachi Barbosa
Claudio Menghi
Srdan Krstic
Bruno Cafeo
Committee Members Henry Muccini
Xiangyu Zhang
Alessandro Garcia
17:00 - 17:30 Summary and Survey
Room: MR 2.01